Pravá polycytémie bez symptomatické splenomegalie na dlouhodobé léčby INRON A

Myeloproliferativní onemocnění
16. 9. 2021 13:31

Končí výroba INTRON A. Pacientce s pravou polycytémií bez symptomatické splenomegalie kompenzované na th. interferonem neschválena úhrada nekategorozovaného LP Besremi. Dg. stanovena r.2009 z vyšetření KD, předchozí léčbu hyroxyureou pacientka netolerovala pro významnou cytopenii, pro insuficienci periferních žil a zvýšenou fragilitu kapilár není možná dlouhodobá léčba venepunkcemi . Dle poj. 211 v ČR je však v současnosti dostupný pegylovaný interferon alfa-2a se stanovenou výší úhrady od SÚKL a u nějž se rozhodnutím SÚKLu z 21.9.2020 změnily podmínky úhrady tak, že je hrazen i v indikaci Ph negativních myeloproliferací onemocnění v 2. a vyšší linii terapie nebo při prokazatelné nemožnosti podat jinou léčbu již v 1. linii terapie a má přiřazen symbol "E". Prosím o posouzení zda možno zmíněný pegylovaný interferon nasadit. Děkuji velice.

Reakce: 4

Dobrý den,
není to poprvé, co díky nedostatečné motivaci k výrobě nebo distribuci určitého preparátu je tento výrobcem stažen z trhu. Pojišťovny na druhé straně šetří, takže nechtějí schválit preparát dle SPC indikovaný, ale drahý, resp. s zatím nestanovenou úhradou. V daném případě je ten nehrazený přípravek Besremi a náhradní (který naopak v SPC indikaci Ph-negat MPN vůbec nemá) by měl být Pegasys. Ve Vašem konkrétním případě bych tedy po zamítnutí Besremi nasadil Pegasys. Pro pacienta je to podle mne nejvhodnější řešení. Nemyslím si, že jde o léčbu další linie, pokud jsem to správně pochopil, jde o pokračování léčby 2. linie při intoleranci hydroxyurey. Musím ještě poznamenat, že obdobná situace nastane u raritních pacientů s CML léčených doposud interferonem alfa, které budeme muset převést z Intronu A na Pegasys.

prof. MUDr. Edgar Faber, CSc.
prof. MUDr. Edgar Faber, CSc.
16. 9. 2021 15:44

Vážení,
jedná se o problém, který nyní (a s podobným výsledkem) řešíme asi na všech pracovištích. Souhlasím s prof. Faberem ve všech směrech jeho komentáře, domnívám se rovněž, pokud nemá být pro časově neomezený prostor jednání se ZP léčba přerušena, nezbývá než nasazení Pegasysu. Jak vidno - v určitých situacích se nehraje na to, co je v SPC psáno. Horší situace bude, až nebude k dispozici ani Pegasys, kde je ukončení avizováno ke konci tohoto roku... Chtělo by se říci, že by potom nezbývalo, než Besremi schvalovat.
Obecně se ale začínám obávat toho, že by dostupnost léku mohla být závislá jenom na tom, jak je výhodný po stránce ziskové či zatěžující po stránce výdajové.

Převeďte na Pegasys. S povzdechem, že nás pojišťovny nutí dělat protiprávní věci. (Lékař pak nese plnou odpovědnost za indikaci off-label preparátu, je-li k dispozici on-label preparát, tj. Besremi).

MUDr. Jiří Schwarz, CSc.
MUDr. Jiří Schwarz, CSc.
20. 9. 2021 01:21

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, děkuji všem odborníkům, kteří se podíleli na posouzení další léčby pegylovaným interferonem.

Tazatel byl s doporučeními spokojen
zpracovávám
Pro lepší poskytování služeb využíváme soubory cookies. Pokud pokračujete v prohlížení stránky, vyjadřujete souhlas s naší politikou cookies. Rozumím
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematoonkologie.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.