Second opinion pro lékaře

Neutropenie

Akutní leukémie Myelodysplastický syndrom
29. 8. 2022

Dobrý den, na hematologické ambulanci jsem vyšetřovala 30letou pacientku, odeslanou k došetření pro neutropenii. Trvale je sledována pro hypofunkci štítné žlázy na substituci, jinak se s ničím neléčí. Klinicky je bez obtíží, fyzik. bez patologického nálezu, na jaře měla častější respirační infekce lehkého rázu - má doma malé děti. V biochem. nálezech pouze bilirubin 24, jinak zcela bez patologie, feritin, B12, folát, CB, alb, ELFO B v normě. V KO leukopenie 3,9, neutropenie 1,23, jinak bez patologie, mikroskopicky bez morfol. patologie. Flowcytometricky granulocytární řada redukována, granulocyty s patologickou ztrátou exprese znaku CD 16. Bylo doporučeno vyšetření kostní dřeně.

Pracuji v hematologické ambulanci při nemocnici menšího typu, nemám s interpretací CD znaků velké zkušenosti.

Prosím o zhodnocení, o co by se mohlo jednat, a zda byste doporučili provedení sternální punkce na vyšším pracovišti, které se zabývá např. myelodysplastickým syndromem. Moc děkuji za odpověď.

Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den, dop. ještě nejdříve zopakovat průtokovou cytometrii (nabízíme například na I. interní klinice VFN) - zopakovat KO diff a manuální rozpočet a až dle výsledků, pakliže se bude vše opakovat a bude stále neutropenie a výše uvedená změna v průtokové cytometrii pak ev skutečně provedení kostní dřeně.

Souhlasím s doporučením doc. Jonášové - s odstupem zopakovat KO+ diff, průtokovou cytometrii z periferní krve a při perzistenci patologie provést SP s náležitými dalšími vyšetřeními (FCM, cytogenetika, NGS...)

MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
MUDr. Pavel Jindra, Ph.D. 29. 8. 2022 19:35

Další případy

Hematolog

SAA-hypoplastický MDS

21letý muž přijatý pro pancytopenii (leuko 1,8, Hb 47, trombo 3, v diffu pouze lymfocytoza - 0,77, seg 0,15, mono 0,03, eo ,001). Cytologie BM - hypocelulární s realtivním zmnožením lymfocytů, pouze diskrétní dysplastické změny. Histologie trepanobio...

4 8. 3. 2022 Číst více
Hematolog

Nově dg. CMML 1-2

Dobrý den, ráda bych vás touto cestou požádala o konsultaci a doporučení dalšího postupu. 74letý muž od 3/21 léčen na plicní formu TBC v 9/21 zjištěna těžká pancytopenie- Hb 60, leu 21, trombo 9, léčen symptomaticky ( krevní převody, G-CSF, trombonáp...

5 27. 1. 2022 Číst více
Hematolog

Nově dg. MDS EB-2 vs-postterapeutický

Dobrý den, ráda bych vás požádala o konsultaci a doporučení dalšího postupu. 74-letý muž odeslán k došetření pro pancytopenii ( Hb 91, leu 1.5, tro 51). V anamnéze stp.totální prostatectomii pro Ca prostaty 3/12 a následné radioterapii ( do 2/13), dá...

5 25. 1. 2022 Číst více
Odebírejte
novinky
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Hematoonkologie.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.